Dva dny s Lindou Aronson

Linda Aronsonová, guru scenáristů a dramaturgů, autorka scenáristických knih, z nichž čerpají filmoví profesionálové i akademici na celém světě, navštívila ve dnech 4. a 5. 11. 2019 ateliér audiovize.

 

Pondělní workshop měl téma „Creating under Pressure“ a nabídl několik strategií, jak nepodlehnout panice, nezablokovat se a zachovat si schopnost vyvíjet příběh. Druhý přednáškový blok se důkladně věnoval tématu paralelního vyprávění.

 

Linda Aronson se narodila v Londýně a žije v Sydney. Její doménou jsou nelineární příběhy ve filmech, televizi, počítačových hrách i virtuální realitě, které tvoří nejen jako scenáristka, ale také jako dramaturgyně či supervizorka i mentorka. Získala řadu ocenění za své divadelní hry, novely a scénáře a patří mezi celosvětově uznávané filmové dramaturgy.

 

Světový věhlas získala brilantní analýzou vyprávěcích postupů, které využívají retrospektivy. Vytvořila klasifikaci vyprávěcích vzorců příběhů, které skoky v čase využívají, jako např. dvojité vyprávění, více protagonistů, navazující příběhy a další. Podobné postupy jsou charakteristické například pro filmy Pulp Fiction, Počátek, Pokání nebo 21 gramů. Její práci oceňují scenáristé, producenti a režiséři po celém světě, neboť nabourává ortodoxní hollywoodský přístup.

 

Linda Aronsonová přednáší na filmových školách po celém světě a je autorkou scenáristické bible Scénář pro 21. století. Kniha čtenáře seznamuje s osvědčenými principy stavby dramatického díla, radí, jak rozvíjet počáteční ideu, jak pracovat s různými typy hrdinů, konfliktů i žánrů nebo jak své dílo prezentovat od námětu až po účast na mezinárodních soutěžích.

 

zdroj: foto archiv UTB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *