Moravská fikce

Nenechte si ujít filmový magazín Průvan na téma „moravská fikce“ – jak se daří filmu na UTB ve Zlíně? Rozhovory s našimi studenty a pedagogy můžete shlédnout v  pondělí 18.5. 2020 na ČT art ve 23:50.

V meziválečném období se v česko-moravském teritoriu rozvinula dvě centra filmu – Praha a Zlín. Následné dekády se na Moravě rozvíjela zejména animovaná tvorba, připomínkou audiovizuální síly místa je také dodnes existující festival dětských filmů. Jedním z rozvíjejících se zdrojů obnovy filmového průmyslu ve Zlíně je tamní filmová škola. Nejprve existovala soukromě, nyní jsou filmové obory součástí Univerzity Tomáše Bati.

Světového ohlasu již delší dobu dosahuje zdejší animace, pozoruhodně se rozvíjí ale i hraný film a stále více i dokument. Na Zlín se v Průvanu zaměříme hned několikrát – tentokrát více na fikci. Magazín Průvan je dokumentární sondou, představující česko-slovenské studenty či nedávné absolventy filmu, mladé nezávislé filmaře a jejich dílo. Vytváří jej v autorské spolupráci dokumentaristé Zuzana Piussi a Vít Janeček.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *